Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Biblioteka informacji

Celem tego działu jest dostarczenie interesariuszom podstawowych dokumentów i bieżących informacji na temat transferu wiedzy i innowacji (KT&I). Zasoby te obejmują raporty, badania, artykuły oraz studia przypadków. Aby ułatwić odnalezienie odpowiednich dokumentów, zostały one podzielone na następujące kluczowe kategorie (proszę kliknąć na link, aby przejść do zbioru odpowiednich zasobów):

Europejskie partnerstwa innowacyjne oraz dokumenty dotyczące polityki innowacyjnej: obejmują kluczowe dokumenty polityczne i strategiczne (komunikaty KE, podsumowania polityk, itp.), które związane są z tworzeniem polityk w zakresie KT&I w wymiarze europejskim, a w szczególności w odniesieniu do europejskich partnerstw innowacyjnych.

Badania i raporty sektorowe z zakresu innowacji: dotyczą kwestii innowacji w wymiarze sektorowym (np. leśnictwo, sektor mleczarski, uprawa roli, itp.).

Badania i raporty z zakresu innowacji o charakterze ogólnym: badania z zakresu KT&I o bardziej ogólnym charakterze (m.in. dotyczące kilku sektorów rolnictwa czy rozwoju obszarów wiejskich).

Narzędzia i metody z zakresu innowacji o charakterze ogólnym: obejmują narzędzia i metody z zakresu transferu wiedzy i innowacji, które mogą być wykorzystane również w odniesieniu do innych zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich.

Narzędzia sektorowe z zakresu innowacji: obejmują narzędzia i metody z zakresu transferu wiedzy i innowacji, które dotyczą konkretnych sektorów rolnictwa (lub rozwoju obszarów wiejskich).

Najnowsze artykuły, rekomendacje i prezentacje: obejmują bieżące biuletyny, artykuły, rekomendacje i prezentacje z zakresu KT&I w szerokim kontekście rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Studia przypadku i relacje: ta część obejmuje informacje na temat różnych studiów przypadku z zakresu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, relacje na temat udanych działań i przykłady zrealizowanych projektów w ramach transferu wiedzy i innowacji.

 

Europejskie partnerstwa innowacyjne oraz dokumenty dotyczące polityki innowacyjnej

Communication from the Commission to the European Parliament and Council on the European Innovation Partnership ‘Agricultural Productivity and Sustainability’, COM(2012) 79 final, 29 Feb 2012 [PDF]
Abstrakt: Komunikat ten prezentuje koncepcję europejskiego partnerstwa innowacyjnego (EPI) na rzecz zrównoważonego i wydajnego rolnictwa, o którym mowa w programie „Unia innowacji”. EPI jest zgodne ze strategicznymi celami strategii Europa 2020 oraz komunikatem Komisji „WPR do 2020 roku”. Opierając się na konsultacjach z interesariuszami, wykorzystuje ono doświadczenia zebrane w trakcie pilotażowego EPI na rzecz innowacji sprzyjających aktywnemu starzenia się w dobrym zdrowiu.
Inicjatywa: Europejskie partnerstwo innowacyjne na rzecz zrównoważonego i wydajnego rolnictwa
Słowa kluczowe: Komisja Europejska, europejskie partnerstwa innowacyjne (EPI), WPR Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Progress of the EU’s integrated Maritime Policy, European Commission, DG for Maritime Affairs and Fisheries, 2012 [PDF]
Abstrakt: Europejskie morza i oceany są bogatym i często niedocenianym źródłem innowacji, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Od momentu powstania w 2007 roku, zintegrowana polityka morska dąży do bardziej zrównoważonego rozwoju europejskiej gospodarki morskiej i lepszej ochrony środowiska morskiego poprzez ułatwianie współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami sektora morskiego z rożnych krajów. W ciągu ostatnich pięciu lat doszło do radykalnej zmiany sytuacji gospodarczej. Inwestycje w badania naukowe muszą wykazywać potencjał w zakresie innowacji w gospodarce morskiej. W 2009 roku Rada i Parlament Europejski z zadowoleniem przyjęły pierwsze sprawozdanie z postępów zintegrowanej polityki morskiej i zwróciły się do Komisji o przedstawienie dalszych osiągnięć w 2012 roku. Kolejny raport przedstawia więc postępy w zakresie zintegrowanej polityki morskiej i polityk sektorowych w latach 2010-2012. Podkreśla ich wkład w realizację celów strategii Europa 2020 poprzez podjęcie konkretnych działań wspierających wzrost gospodarczy, zwiększających efektywność wykorzystania zasobów i pozwalających zaoszczędzić publiczne pieniądze.
Inicjatywa: Komisja Europejska, DG ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa
Słowa kluczowe: obszar morski, rozwój zrównoważony, zasoby morskie, eksploatacja mórz, ochrona zasobów, polityka morska Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

The New Rural Europe: Towards Rural Cohesion Policy, EDORA project, 2011
Abstrakt: Raport ten wskazuje na potrzebę nowego podejścia do polityki rolnej, które byłoby bardziej dostosowane do współczesnych realiów i problemów, i które pomogłoby obszarom wiejskim odegrać ich rolę w zakresie wyprowadzania Europy z aktualnego kryzysu gospodarczego. Raport wzywa do korzystania z dostosowanych i zarządzanych lokalnie metod, które stymulowałyby bardziej efektywne wykorzystanie potencjału obszarów wiejskich, w tym kapitału ludzkiego i społecznego. Projekt EDORA jest częścią programu ESPON 2013 „Badania stosowane w zakresie rozwoju terytorialnego, konkurencyjności i spójności: długoterminowe trendy w zjawiskach terytorialnych, perspektywy i wpływ polityki”. EDORA analizuje zmiany, jakie zachodzą na obszarach wiejskich Europy, a także ich rosnącą różnorodność, co pomóc ma w opracowaniu jasnych i spójnych przesłanek dla polityki zwiększania spójności terytorialnej.
Inicjatywa: Projekt EDORA
Słowa kluczowe: polityka rolna, zmiana, przyszła perspektywa, kapitał regionalny Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Strategic Research Agenda, ICT-AGRI, Coordination of European Research within ICT and Robotics in Agriculture and related Environmental Issues, Lötscher M. (Ed.), 2012 [PDF]
Abstrakt: Technologie teleinformatyczne (ICT) i robotyka należą do najszybciej rozwijających się technologii. Będą one kształtować przyszłość naszej gospodarki, środowiska i społeczeństwa, przenikać wszystkie sfery życia i staną się jeszcze bardziej nieodłącznym jego elementem. Aby przyspieszyć rozwój i transfer wiedzy, należy położyć nacisk na interakcje pomiędzy nauką, techniką i praktyką. Wymaga to silnej koordynacji oraz współpracy na różnych polach i poziomach badań oraz innowacji: w nauce i technice, pomiędzy interesariuszami systemu wiedzy rolniczej i innowacji (AKIS) oraz w partnerstwach publiczno-prawnych (PPP). Rekomendacje w zakresie wdrażania strategicznego programu badań (SRA) obejmują trzy aspekty: (i) rozwijanie pomysłów pochodzących z różnych dziedzin wiedzy naukowej, co pozwoli uzyskać innowacyjne rozwiązania; (ii) osiąganie maksymalnego efektu poprzez łączenie wiedzy interesariuszy; (iii) inwestowanie w kompatybilne systemy w celu wykorzystania pełnego potencjału technologii. SRA służyć ma jako punkt odniesienia dla przyszłego planowania badań i innowacji na poziomie europejskim i krajowym.
Inicjatywa: ICT-AGRI (ERA-NET)
Słowa kluczowe: ICT, robotyka, polityka innowacyjna, AKIS, automatyzacja Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Agricultural GHG Emissions in the EU: an Exploratory Economic Assessment of Mitigation Policy Options, Institute for Prospective Technological Studies, Joint Research Centre, 2012 [PDF]
Abstrakt: Głównym celem raportu jest ocena możliwości redukcji emisji gazów cieplarnianych w wybranych opcjach politycznych i oszacowanie ich wpływu na produkcję i gospodarkę sektora rolnego w UE. Możliwe przyszłe zmiany w zakresie emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie w UE zostały oszacowane przy wykorzystaniu symulacji scenariuszowych obejmujących oczekiwane zmiany makro i mikroekonomiczne. Proponowane scenariusze mają charakter poglądowy, tj. zmierzają do zbadania, co by się stało, gdyby wdrożono polityki, które bezpośrednio zmuszają rolników w UE-27 do osiągania określonych celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych. Należy podkreślić, że wszystkie scenariusze mają charakter teoretyczny i hipotetyczny i nie zawsze odpowiadają już uzgodnionym lub formalnie dyskutowanym politykom.
Organisation: Instytut Perspektyw Studiów Technologicznych, JRC
Słowa kluczowe: gazy cieplarniane, emisja, polityka, łagodzenie, środowisko Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Badania i raporty z zakresu innowacji o charakterze ogólnym

Agricultural Knowledge Systems in Transition: Towards a more effective and efficient support of Learning and Innovation Networks for Sustainable Agriculture, SOLINSA project, 2011 [PDF]
Abstrakt: System wiedzy rolniczej (AKS) to termin używany do określenia zbioru prywatnych i publicznych organizacji zajmujących się badaniami, edukacją i rozwojem oraz ich interakcji z użytkownikami tej wiedzy (głównie rolnikami). Zmieniający się w Europie po upadku „żelaznej kurtyny” krajobraz polityczny, kolejne reformy wspólnej polityki rolnej (WPR) oraz malejące znaczenie ekonomiczne sektora rolnego w większości krajów europejskich doprowadziły do silnej dywersyfikacji systemów wiedzy w Europie. Niniejszy raport bada i porównuje organizację i działanie systemów wiedzy rolniczej w ośmiu krajach europejskich: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Łotwie, Holandii i Szwajcarii. Raport wymienia osiem najważniejszych trendów, z którymi w przyszłości zmierzyć musi się sektor rolny oraz uczestnicy AKS.
Inicjatywa: Projekt SOLINSA (7 PR)
Słowa kluczowe: systemy wiedzy rolniczej, badania, edukacja, poszerzenie Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Innovation processes in agriculture and rural development: Results of a cross-national analysis of the situation in seven countries, research gaps and recommendations, IN-SIGHT, 2009 [PDF]
Abstrakt: Jest to raport końcowy projektu IN-SIGHT pt. „Wzmacnianie procesów innowacyjnych na rzecz wzrostu i rozwoju gospodarczego” finansowanego w ramach 6 PR. Projekt ma na celu stworzenie ram koncepcyjnych i bazy wiedzy, które prowadzić mają do bardziej efektywnej polityki innowacyjnej w rolnictwie i na obszarach wiejskich w Europie. Projekt odpowiada na pytanie, jaki rodzaj wiedzy i infrastruktury innowacyjnej jest konieczny, aby wspierać przyszłe potrzeby gospodarki wiejskiej, w tym sektory bazujące na zasobach naturalnych.
Inicjatywa: IN-SIGHT
Słowa kluczowe: systemy innowacyjne, procesy, wzrost gospodarczy, rozwój gospodarczy Wymiar: Międzynarodowy/europejski

Badania i raporty sektorowe z zakresu innowacji

Activating private forest owners to increase forest fuel supply, AFO project, 2012 [PDF]
Abstrakt: Niniejsza publikacja jest częścią projektu pt. „Aktywizacja prywatnych właścicieli lasów w celu zwiększenia podaży paliwa drzewnego” (AFO). Projekt AFO utworzono w celu przyjęcia i promowania najlepszego modelu aktywizacji prywatnych właścicieli lasów i stworzenia klastera podaży paliwa drzewnego do produkcji bioenergii. Zamierzeniem projektu było zachęcenie znacznej części z 12 milionów prywatnych właścicieli lasów w Europie do dostarczania paliwa drzewnego, szczególnie do małych i średnich zakładów ciepłowniczych. Miało to wpłynąć korzystnie zarówno na sytuację gospodarczą właścicieli lasów, jak i obszarów wiejskich, a także zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Inicjatywa: Projekt AFO
Słowa kluczowe: paliwo drzewne, klaster producencki, modele operacyjne Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Vegetable Crops Research Bulletin, Volume 76, Issue 1, Jan 2012
Abstrakt: Vegetable Crops Research Bulletin (Biuletyn Badań nad Warzywnictwem) to recenzowane czasopismo, w którym publikowane są głównie oryginalne prace badawcze. Zostało ono stworzone w Instytucie Ogrodnictwa w Polsce (InHort). Zamieszczane są w nim wyniki badań dotyczących różnych zagadnień, w tym: biotechnologii, uprawy roślin, polowej uprawy roślin oraz uprawy roślin pod przykryciem, gospodarki glebą oraz nawożeniem roślin, relacji rośliny-woda, efektu cieplarnianego, biologii gleby, chwastów, chorób i szkodników, regulatorów wzrostu, pozbiorczej fizjologii i jakości oceny, wartości odżywczych, technologii przechowywania, nasiennictwa, uprawy grzybów, ekonomii i zarządzania, itp.
Inicjatywa: Instytut Ogrodnictwa, Polska
Słowa kluczowe: biotechnologia, hodowla roślin, uprawa, gospodarka glebą i nawożenie roślin Wymiar: Polska i kraje EŚW

 

Narzędzia z zakresu innowacji o charakterze ogólnym

REMake Self check for recycling and resource efficiency
Abstrakt: Internetowe narzędzie REMake Resource and Recycling Efficiency (zasoby a efektywność recyklingu) pozwala małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) szybko ocenić ich eko-innowacyjne działania. To proste i łatwe w użyciu narzędzie (obecnie dostępne w języku angielskim i niemieckim) składa się z 20 pytań wielokrotnego wyboru dotyczących tematów związanych z obszarem operacyjnym: produkcji, technologii, rozwijania produktu, czynników ludzkich – kultury, organizacji, magazynowania, dystrybucji, zakupów, logistyki i reklamacji. Po wykonaniu samooceny pobrać można raport porównujący dane przedsiębiorstwo z 20% najlepszych MŚP w danym sektorze. Raport ten wskazuje obszary operacyjne, w których należałoby dokonać usprawnień.
Inicjatywa: EuropeINNOVA
Słowa kluczowe: zasoby, efektywność, recycling, wydajność, narzędzie Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Cross-Cultural Analysis for Learning (CCAL), Handbook, Lars Larsson, March 2009 [PDF]
Abstrakt: Międzykulturowa analiza uczenia się (CCLA) to metoda ustrukturyzowanego i dogłębnego uczenia się na podstawie praktyk rozwoju lokalnego. Niniejszy podręcznik jest rezultatem współpracy Europejskiej Sieci Zespołów Rozwoju Lokalnego (ENLDT) – inicjatywy na rzecz tworzenia wiedzy i wspólnego uczenia się, obejmującej kluczowe podmioty rozwoju lokalnego w pięciu krajach (Irlandii, Holandii, Szwecji, Finlandii i Niemiec). Został on wydany przez szwedzki zespół przy pomocy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ze środków LEADER.
Source: Szwedzka Sieć ObszarówWiejskich
Słowa kluczowe: rozwój obszarów wiejskich, rozwój lokalny, uczenie się, aspekty międzykulturowe Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Pool of Tools and Methods: A compilation of tools and methods for knowledge brokerage, Foodlinks, 2011 [PDF]
Abstrakt: Ogólne zasady prowadzenia działań w zakresie przekazywania wiedzy (KBA) w ramach wspólnego projektu FOODLINKS zostały ustalone przez wspólnoty praktyków (CoP). Ramy te określają wykorzystanie różnych metod i narzędzi jako instrumentów służących przekazywaniu wiedzy. Dokument ten stanowi podstawę dla elektronicznego zbioru dostępnego w intranecie FOODLINKS. Służy jako źródło wspierające wybór odpowiedniego instrumentu do przekazywania wiedzy w ramach tematycznej wspólnoty praktyków.
Inicjatywa: Foodlinks (7 PR)
Słowa kluczowe: przekazywanie wiedzy, narzędzi, metody, wspólnoty praktyków Wymiar: Międzynarodowy/europejski

Sektorowe metody i narzędzia w zakresie innowacji

Decision support tools for improved dairy management
Abstrakt: Niniejsza strona internetowa zawiera liczne „narzędzia wspomagania decyzji” dla praktyków zarządzania gospodarstwami mlecznymi, które zostały zidentyfikowane i przetestowane w następujących obszarach: żywienie zwierząt, energia, środowisko, gospodarka rolna, systemy rolnicze, nawożenie, gospodarowanie pastwiskami, gazy cieplarniane, zarządzanie stadem oraz zrównoważenie. Przykładowo, jednym z siedmiu sprawdzonych i polecanych narzędzi w zakresie nawożenia jest oprogramowanie Farm Fertiliser Planner, które pozwala szczegółowo obliczyć zapotrzebowanie na nawóz w całym gospodarstwie oraz pozwala na rejestrację przywozu i wywozu substancji odżywczych w ujęciu rocznym. Narzędzia te zostały opracowane w ramach projektu DAIRYMAN (akronim od ang. Dairy Management) w latach 2007-2014 w celu zwiększenia opłacalności produkcji poprzez lepsze wykorzystanie zasobów w gospodarstwach mlecznych oraz poprzez współpracę interesariuszy z północno-zachodnich regionów Europy, gdzie hodowla bydła mlecznego stanowi główną formę działalności gospodarczej i użytkowania ziemi. W ramach projektu współpracuje ze sobą 14 partnerów z 10 regionów z 7 krajów Europy Północno-Zachodniej.
Inicjatywa: DAIRYMAN (INTERREG IVB)
Słowa kluczowe: żywienie zwierząt, energia, środowisko, gospodarka rolna, systemy rolnicze, nawożenie, gospodarowanie pastwiskami, gazy cieplarniane, zarządzanie stadem, zrównoważenie Wymiar: Międzynarodowy/europejski

Najnowsze artykuły, rekomendacje i prezentacje

The European Innovation Partnership ‘Agricultural Productivity and Sustainability’, Moving Innovation in Agriculture Ahead!, Presentation by Inge Van Oost, EUFRAS Workshop, 26 Feb 2013 [PPT]
Abstrakt: Prezentacja Inge Van Oost (DG AGRI) na temat europejskich partnerstw innowacyjnych przedstawiona w trakcie konferencji EUFRAS we Wrocławiu, w Polsce w dniu 26 lutego 2013 roku. EUFRAS to europejskie stowarzyszenie publicznych i prywatnych organizacji doradczych dla rolnictwa i obszarów wiejskich.
Inicjatywa: EUFRAS
Słowa kluczowe: EPI, produktywność i zrównoważenie w rolnictwie Wymiar: Międzynarodowy/europejski

 

Newsletter on the outcome of the Conference on the EIP Agricultural Productivity and Sustainability, DG AGRI, 2012 [PDF]
Abstrakt: Niniejszy biuletyn prezentuje wyniki konferencji na temat europejskiego partnerstwa innowacyjnego na rzecz priorytetów i mechanizmów wdrażania, która odbyła się w Brukseli w dniu 19 listopada 2012. Zgodnie z duchem nowego europejskiego partnerstwa innowacyjnego, celem konferencji było zebranie wiedzy interesariuszy i społeczności naukowej na temat zagadnień związanych z innowacjami w rolnictwie i leśnictwie. W trakcie konferencji interesariusze mogli wyrazić swoje opinie na temat kierunku, w jakim powinny podążać innowacje w rolnictwie oraz zastanowić się co, gdzie i jak jest w tym zakresie potrzebne.
Inicjatywa: Konferencja na temat EPI zorganizowana przez DG AGRI
Słowa kluczowe: EPI, produktywność i zrównoważenie w rolnictwie Wymiar: Międzynarodowy/europejski

Studia przypadku i relacje

Interim Catalogue Biotechnologies Projects, DG Research, 2010 [PDF]
Abstrakt: Jest to zbiór streszczeń sfinansowanych z 7 PR projektów z zakresu biotechnologii. Nauki przyrodnicze i biotechnologia, które znajdują praktyczne zastosowanie w wielu różnych sektorach, odgrywają coraz większą rolę we wspieraniu konkurencyjności europejskiej biogospodarki opartej na wiedzy. Celem wspierania badań biotechnologicznych jest pobudzenie innowacji technologicznych i wprowadzenie na rynek nowych i przyjaznych dla środowiska produktów oraz procesów opartych na surowcach odnawialnych. Bioprodukty mogą pomóc w uniezależnianiu się od paliw kopalnych i stanowią nową szansę dla rozwoju obszarów wiejskich.
Inicjatywa: Komisja Europejska, Badania i Innowacje, Biogospodarka
Słowa kluczowe: biomasa i bioprodukty, biotechnologia morska i słodkowodna, biotechnologia przemysłowa, biorafineria, biotechnologia środowiska Wymiar: Międzynarodowy/europejski

Ostatnia aktualizacja: 27/06/2014 | Początek

Oświadczenie o ochronie prywatności