Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Grupy Fokusowe LEADER

Grupa Fokusowa nr 3: Wdrazanie dzialania “projekty wspólpracy” w ramach LEADER

Mandat

Współpracę międzynarodową znaje się za istotny element podejścia LEADER, przed którym w obecnym okresie programowania 2007–2013 stoją liczne wyzwania. Grupa Fokusowa zamierza:

  1. przedstawić zalecenia dotyczące usprawnienia procedur wdrażania na podstawie oceny następujących kwestii:
    • różnic w harmonogramach podejmowania decyzji i przepisach administracyjnych,
    • różnic w oczekiwaniach beneficjentów w poszczególnych Państwach Członkowskich,
    • potrzeb informacyjnych różnego typu partnerów zaangażowanych we wdrażanie współpracy międzynarodowej;
  2. określić kluczowe obszary, w których projekty współpracy międzynarodowej są najbardziej potrzebne i/lub mogą w największym stopniu przyczynić się do osiągnięcia celów regionalnych, krajowych lub wyznaczonych w strategiach rozwoju obszarów wiejskich UE.

Współprzewodniczący

Juha-Matti Markkola z fińskiej KSOW i Ave Bremse z estońskiej KSOW

Członkostwo

Grupa Fokusowa liczy 38 uczestników z 20 Państw Członkowskich, a w jej skład wchodzą przedstawiciele Instytucji Zarządzających, jednostek wsparcia KSOW, Lokalnych Grup Działania oraz jednej Agencji Płatniczej, jednej organizacji pozarządowej i jednej instytucji badawczej.

Najważniejsze działania fazy pierwszej (do posiedzenia Podkomitetu ds. osi LEADER w dniu 20 maja 2010 r.)

  • W dniach 16 lutego 2010 roku w Estonii i 30 marca 2010 roku w Finlandii odbyły się dwa posiedzenia grupy w pełnym składzie. Miały one na celu określenie i zaproponowanie rozwiązań służących przezwyciężeniu istniejących w poszczególnych Państwach Członkowskich różnic w procesach wyboru projektów współpracy międzynarodowej w ramach podejścia LEADER i zarządzania nimi. Sporządzono wstępny projekt sprawozdania z postępów i przedstawiono go na posiedzeniu Podkomitetu ds. osi LEADER w dniu 20 maja 2010 r. Zgodnie ze swoim mandatem, Grupa Fokusowa zawarła w sprawozdaniu wstępne pomysły dotyczące możliwych rozwiązań związanych z następującymi szczególnymi kwestiami:
    • różne tryby podejmowania decyzji przy wyborze projektów w poszczególnych Państwach Członkowskich;
    • brak wsparcia technicznego na etapie przygotowawczym;
    • różnice w stawkach wsparcia finansowego przyznawanego projektom;
    • różne wymogi dokumentacyjne (i językowe);
    • stosowanie różnych kryteriów w celu zdefiniowania „wspólnych działań”;
    • kwalifikowalność i podział „wspólnych kosztów”;
    • sposoby skutecznej wymiany informacji wymaganych przez różnych interesariuszy na różnych etapach cyklu życia projektu;
    • zdolności zarządcze LGD.

Prace Grupy Fokusowej wspierały DG AGRI i Punkt Kontaktowy ENRD. Ponadto za pośrednictwem Punktu Kontaktowego ENRD zorganizowano trzy internetowe posiedzenia grupy. Wykorzystano je do przygotowania i podsumowania przed i po głównym posiedzeniu bezpośrednim, a uczestnicy grupy uznali je za bardzo użyteczne.

Najważniejsze działania fazy drugiej (do posiedzenia podkomitetu ds. osi LEADER w dniu 12 listopada 2010 r.)

Prace Grupy Fokusowej były kontynuowane jesienią 2010 r., do czasu posiedzenia podkomitetu ds. osi LEADER, które odbyło się w listopadzie 2010 r.

Jako uzupełnienie etapu 1, zgodnie z sugestią współprzewodniczącego, przeprowadzono mini-ankietę wśród uczestników i interesariuszy Grupy Fokusowej nr 3. Badaniem objęto kierowników LGD/projektów, którzy przygotowują lub realizują projekty współpracy międzynarodowej, a także administratorów zajmujących się rozpatrywaniem wniosków dotyczących takich projektów oraz płatności.

Celem ankiety było pozyskanie dodatkowych danych mogących przyczynić się przede wszystkim do pogłębienia dyskusji dotyczącej trzech kwestii, którymi zajmuje się grupa fokusowa nr 3:

  1. definicji wspólnego działania;
  2. ogólnych kategorii wspólnych kosztów;
  3. kluczowych obszarów projektów współpracy.

Członkom Podkomitetu ds. osi LEADER przedstawiono sprawozdanie podsumowujące w celu poinformowania ich o wynikach badania i powiązanych prac Grupy Fokusowej nr 3. Opiera się ono na ustaleniach trzeciego posiedzenia Grupy Fokusowej nr 3, które odbyło się 11 listopada 2010 r. w lokalu Punktu Kontaktowego ENRD w Brukseli. Stwierdza się w nim, co następuje:

  • W odniesieniu do wspólnych działań, odpowiedzi na ankietę doprowadziły do identyfikacji trzech różnych typów definicji, które są zorientowane na proces, na wynik bądź na wydatki.
  • W odniesieniu do ogólnych kategorii wspólnych kosztów, uczestnicy Grupy Fokusowej postanowili utworzyć systematyczny wykaz podsumowujący najczęściej wymieniane pozycje wydatków według kategorii kosztów. Temu uzgodnieniu towarzyszy „prezentacja przypadku” typowego podejścia LGD do kwestii wspólnych kosztów.
  • Analiza kluczowych obszarów często branych pod uwagę w związku z projektami współpracy doprowadziła do opracowania czterech zbiorów obejmujących rzeczywiste tematy z zakresu współpracy transgranicznej/międzynarodowej, tematy niezwiązane z określonymi obszarami, tematy związane z określonymi obszarami oraz tematy odnoszące się do grupy docelowej.

W związku z powyższym w swoim sprawozdaniu Grupa Fokusowa przedstawia propozycje dotyczące upowszechniania, odnoszące się do udostępniania informacji i odpowiednich ustaleń z korzyścią dla szeregu podmiotów z obszarów wiejskich, potencjalnie zainteresowanych współpracą międzynarodową.

W zamierzeniu wyniki prac Grupy Fokusowej nr 3 mają zostać wykorzystane w innych działaniach ENRD dotyczących wdrażania i doskonalenia polityki rozwoju obszarów wiejskich UE.

Powiązane dokumenty

  • Dokument podsumowujący mini-ankietę [PDF ]
  • Sprawozdanie dla Podkomitetu ds. osi LEADER z dnia 20 maja 2010 r. [PDF ]
    • zalacznik [ZIP ]